Kominy

 

Instalujemy systemy kominowe marki Poujoulat.


 

W każdym przypadku powinna być możliwość usuwania sadzy z przewodu kominowego. Przewód kominowy - dymowy można zaprojektować i wybudować obok kominka lub nad kominkiem. W obu przypadkach jest to prawidłowe rozwiązanie techniczne.

 

Przykład: prawidłowo zaprojektowany komin do kominka otwartego jest pobudowany zawsze bezpośrednio na kominku. Także posiada otwór wycierowy (szyber), przez który można usunąć sadzę z półki dymowej. Deprecjonowanie montażu współczesnego komina bezpośrednio na palenisku w sposób bez wyczystkowy, to tak naprawdę podważanie kilkuset letniej tradycji budowy kominków otwartych nie mające przełożenia na obowiązujący stan prawny. Komin bez wyczystkowy, to dobre rozwiązanie techniczne.

 Czy komin murowany do kominka to dobry pomysł? Zapewne tak, ale warunek to dobry stan techniczny. Fot. nieszczelny komin murowany

 

Jaki komin do kominka ?

Komin to bardzo ważny i nierozłączny element wyposażenia każdego paleniska.

Nieodpowiedni dobór systemu ewakuacji spali może być przyczyną wielu kłopotów oraz przestojów w eksploatacji.

Prawidłowy dobór systemu kominowego na etapie projektu, oraz umiejętność dopasowania paleniska do istniejącego systemu kominowego to klucz do pełnej satysfakcji z wymarzonego kominka.

Wyróżniamy w zasadzie trzy modele, na których opiera się współczesne budownictwo.

Kominy murowane z cegły pełnej czerwonej są bardzo dobrym rozwiązaniem do kominków. Regularnie czyszczony i kontrolowany komin murowany może być eksploatowany przez wiele lat. Przed przystąpieniem do projektu i budowy warto przewidzieć większy przekrój poprzeczny. Większy kanał kominowy to w zasadzie mniejszy kłopot w późniejszej eksploatacji. W przypadku zbyt dużego podciśnienia (ciąg kominowy) jest wiele sposobów na jego obniżenie, w przypadku zbyt małego ciągu kominowego w zasadzie nie występują żadne sposoby na jego poprawę, są oczywiście różne półśrodki, które krótkotrwale ratują sytuację, ale na dłuższą metę nie przynoszą zamierzonych efektów. Optymalny przekrój dla kanału murowanego to np. 270/270 mm, który wynika z normatywnych wymiarów cegły. Do tak pobudowanego kanału można podłączyć zarówno palenisko otwarte jak również wkład kominkowy. Podczas budowy komina tradycyjnego należy zwrócić szczególną uwagę na wiązanie cegieł. Podczas budowy można posiłkować się dokumentem technicznym jakim jest norma PN-89/B 10425. Należy również pamiętać, że komin tradycyjny musi być w części strychu otynkowany, oraz nie może przylegać do konstrukcji drewnianej dachu ponieważ jak każdy inny system kominowy podczas pożaru sadzy nagrzewa się na zewnątrz do temperatury powyżej zapłonu drewna.
Kominy ceramiczne zwane potocznie kominami systemowymi to gotowe prefabrykowane elementy do szybkiego montażu. Kominy systemowe zajmują mniej miejsca od kominów murowanych. Budowa ich trwa o wiele krócej jak w przypadku komina murowanego. Pomimo ogólnej opinii na temat kominów systemowych montaż wcale nie jest taki prosty. Kominy systemowe nie wybaczają błędów podczas budowy. Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji montażu. Kominy ceramiczne to bardzo dobry produkt, który jako kompletny system odprowadzania spalin jest odporny na pożar sadzy. Stwierdzenie „odporny na pożar sadzy” nie oznacza odporności wewnętrznych elementów ceramicznych, oznacza brak możliwości wydostania się ognia i toksycznych gazów od wewnątrz na zewnątrz w określonym czasie. Wewnętrzna kształtka ceramiczna w zasadzie zawsze ulega destrukcji i pęka ponieważ nie jest odporna na długotrwałe oddziałanie wysokich temperatur. Obudowa kominów ceramicznych z keramzytobetonu nie może przylegać do materiałów palnych. Przed podłączeniem kominka do komina systemowego zaleca się sprawdzenie parametrów technicznych zarówno paleniska jaki i przewodu kominowego.
Stalowe systemy odprowadzania spalin to bardzo dobre rozwiązanie techniczne. Systemy kominowe ze stali stopowych jako jedyne są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami grzewczymi, które opalane są drewnem. Normy zharmonizowane kwalifikują do budowy systemów stalowych wyłącznie stale kwasoodporne, austenityczne L50, 316L ,1.4404. Podczas montażu oraz czyszczenia kominów kwasoodpornych należy zwrócić szczególną uwagę na kontakt z innymi stalami czarnymi. Wbrew potocznym opiniom kontakt stali kwasoodpornej ze skorodowanym elementem stali czarnej doprowadza do przeniesienia się korozji. Podczas czyszczenia stalowego systemu kominowego należy korzystać wyłącznie ze szczotek kominiarskich plastikowych lub nierdzewnych. Kominy stalowe nie mogą przylegać do materiałów palnych. Podstawowe cechy systemu: bezawaryjność, brak możliwości pękania podczas wysokich temperatur (pożar sadzy) jak w przypadku kominów murowanych i systemowych, długowieczność, mała waga systemu, możliwość zainstalowania w każdych warunkach, mniejszy koszt inwestycji gotowego systemu kominowego.

Jeżeli mamy odpowiedni przewód kominowy, to wszystko w porządku.

Co w przypadku gdy brak optymalnego komina ?

Nowy system kominowy można zainstalować w dowolnym miejscu. Budujemy kominki, piece i pieco-kominki kompleksowo wraz z systemem ewakuacji spalin.

Przykładowa instalacja, markowy system ewakuacji spalin Poujoulat.


Systemy kominowe Poujoulat to bezpieczne rozwiązanie techniczne. System ponad dachem.


 


Montaż Dualinox Poujoulat.

 

W większości przypadków w oznaczeniach kodowych systemów kominowych mamy zapis G100. Zapis ten oznacza konieczność montażu wszelkich systemów kominowych minimum 100mm od materiałów palnych budynku. Materiały palne zbyt blisko kanału kominowego są często przyczyną pożaru.


Punkt „G” bomba zegarowa z opóźnionym zapłonem ?

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie wizyta w nowo pobudowanym budynku jednorodzinnym. Inwestorzy zgodnie z projektem pobudowali komin systemowy do kominka. Kominek został zakupiony i prawidłowo podłączony do przewodu kominowego. Zgodnie z zaleceniami producenta ceramicznego systemu kominowego do podłączenia wkładu kominkowego wykorzystano specjalną redukcję ze sznurem. Dostępne w sprzedaży redukcje mają mniejszą średnicę i są kompatybilne ze wszystkimi kominami ceramicznymi. Niestety radość wspomnianych wcześniej inwestorów nie trwała długo. Cóż takiego się stało? Otóż podczas normalnej eksploatacji kominka pękł trójnik ceramiczny. Usterka można powiedzieć praktycznie niezauważalna. Mało brakowało a ekipa budowlana zabudowała by wszystko. Przez czysty przypadek wścibski inwestor postanowił jeszcze raz sprawdzić prawidłowość podłączenia kominowego. Trójnik ceramiczny dosłownie odkleił się od kształtki ceramicznej. Co się stało? Po przybyciu na miejsce jak zwykle włączyła mi się żyłka detektywistyczna. Obejrzałem kominek, producent w deklaracji zgodności określił temperaturę spalin troszkę powyżej 300 oC . Kominy ceramiczne mają zazwyczaj w oznaczeniach kodowych zapis T400 lub T600 więc powinny sprawdzać się w tych warunkach temperaturowych. Jak się okazuje niestety tak nie jest.


Kominek – cóż to takiego? W kilku słowach można napisać, że to skrzynka z blachy lub żeliwa, w której od wielu lat różni producenci próbują ujarzmić żywioł jakim jest ogień. Jednym się nawet troszkę udaje, drugim mniej, aczkolwiek wszyscy w kuluarach zgodnie przyznają, że praw fizyki nie da się oszukać. Coś zawsze zdarzyć się może. Skąd w opisach poszczególnych wkładów kominkowych biorą się temperatury spalin rzędu 200-300 stopni C ? Takie dane otrzymuje się w warunkach laboratoryjnych podczas badań nad konkretnym paleniskiem przy załadunku drewna np. 4kg. Czy ważymy drewno przed podjęciem eksploatacji kominka, aby spełnić wymagania producenta? W tym momencie pojawiają się uśmiechy na twarzach czytelników... pada odpowiedz - na pewno NIE. Dom to nie apteka oraz nie laboratorium, a ognia tak naprawdę ujarzmić się nie da. Przy normalnej eksploatacji najzwyklejszego kominka, który w miarę optymalnie spala drewno jesteśmy w stanie w palenisku ociągnąć temperatury rzędu 600 stopni C. Rozgrzane do tak wysokiej temperatury spaliny uwielbiają wręcz zakręty łączników kominowych. Drewno to jedyne paliwo, które pożera swoje własne gazy powstałe w procesie termicznego rozkładu. Nie można wykluczyć pojawienia się ognia w przewodzie kominowym nawet w przypadku porządnego deflektora zainstalowanego nad paleniskiem wewnątrz komory spalania.

Aby nie być gołosłownym podam kilka przykładów:

W każdym przypadku odległość musi być liczona od obudowy, a nie od wewnętrznego lica kanału kominowego. Ściana kominowa podczas pożaru sadzy może się nagrzać do temperatury 200 - 300 stopni C. Wady montażowe również stanowią  jakiś procent uszkodzeń kominów. Producenci robią opisy, projektują specjalne redukcje, lecz przyczyna tkwi gdzie indziej. To nadmierna temperatura jest problemem dla ceramiki, trójniki pękają nawet w przypadku specjalnych redukcji.
Fot. 1 Pęknięty komin ceramiczny. Fot. 2 Uszkodzony trójnik.
Fot. 3 Pęknięty komin podczas normalnej eksploatacji. Pęknięcie bardzo trudne do sprawdzenia w zanieczyszczonym kanale kominowym nawet kamerą inspekcyjną. Fot. 4 Pomimo specjalnej redukcji - uszkodzony trójnik.
Fot. 5 Pęknięty komin ceramiczny. Podczas bardzo dużej temperatury w przewodzie kominowym ta niezauważalna rysa przerodzi się w szczelinę blisko 1cm Fot. 6 Pomimo specjalnej redukcji - uszkodzony trójnik.
Zdarza się, że wśród instalatorów kominków, a nawet kominiarzy panuje opinia pod tytułem: kominy ceramiczne to najlepsze i długowieczne rozwiązanie techniczne. Z czego to wynika? Marketing robi swoje. Ja też kiedyś tak uważałem... przyznaję. Teraz jednak po ponad 20 latach praktyki zawodowej uważam troszkę inaczej. W większości przypadków pęknięcia w kominach ceramicznych są praktycznie nie do sprawdzenia. Fot. nr 3 przedstawia pęknięcie, którego nie widać nawet podczas badania kamerą inspekcyjną. Kilkukrotne przepalenie  w kominku powoduje, że komin jest wewnątrz zanieczyszczony - czarny. Dla potrzeb sprawdzenia powierzchnia ceramiki została oczyszczona z sadzy. Z uwagi na fakt, że to przy trójniku nie było z tym problemów. Z wyższymi partiami elementów ceramiki nie ma takiej możliwości. Pęknięcia rozszerzają się wyłącznie podczas rozgrzanego kanału kominowego, gdy komin jest zimny są niewidoczne i przykryte sadzą. Czy pęknięty komin ceramiczny z oznaczeniem kodowym G100, czyli zainstalowany w odległości od materiałów palnych 100mm nadal jest 100% bezpieczny? Czy kominy ceramiczne posiadają wady? Czy nie nadają się do kominków? A może, to kominki nie nadają się do kominów ceramicznych? Podejrzewam, że wiele eksploatowanych kominów ceramicznych ma pęknięcia, a użytkownicy kominków nawet o tym nie wiedzą. Ceramika się rozszerza – kurczy. Z pewnością jakiś czas wełna wszystko trzyma w ryzach... czy są to wady ukryte ? W odpowiedzi na ww. pytania napiszę tylko tyle: w przypadku np. koncernów samochodowych w razie pojawienia się wątpliwości niejednokrotnie tysiące samochodów jest ściągane do producenta aby wyeliminować usterkę, która może przesądzić o bezpieczeństwie eksploatacji.

Działania zapobiegawcze:

Od jakiegoś czasu spotykam informacje: "nasze systemy kominowe są odporne na wilgoć, nie jest więc problemem korzystanie z mokrego drewna" To sprawa oczywista, że jak "wędzimy" mokrym drewnem nigdy nie uzyskamy wysokiej temperatury w przewodzie kominowym, ale z całą stanowczością nie jest to korzystne dla naszego komina oraz naszego portfela. To nie są działania zapobiegawcze. Posiadając komin ceramiczny warto zastanowić się nad kominkiem lub pieco-kominkiem, który odbiera energię ze spalin. Spaliny zanim trafią do kanału kominowego mogą przechodzić przez wymienniki stalowe, żeliwne przez kanały akumulacyjne. Takie działania z pewnością zmniejszą do minimum ryzyko pękania, temperatura rzędu 200-300 oC nie jest problemem dla kominów ceramicznych.


Mariusz Kibitlewski

©2013 Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie icom.media.pl